Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler

Unutulmaz Deneyimler

Adrasan’da her daim yeniden keşfedilen, keşfedildikçe kendisinde hayranlık uyandıran, sakinliğe ve sükunete adanmış bu coğrafyada, her detayında konforunuz düşünülmüş Emir Apart Evleri’nde konaklamak, Adrasan’ı keşfetmek ve kısacası Adrasan’ın bir parçası olmak…

ADRASAN DERESİ

Bey Dağları Milli Parkı içerisinde yer almakta olan Adrasan Deresi, kaynağını Ulupınar’dan almaktadır. Beldenin en turistik noktalarından biri durumundadır. Doğal ortamı ile mükemmel bir atmosfere sahip olan dere, farklı kuş türlerinin de yaşam alanı olarak bilinmektedir. Etrafı ağaçlarla çevrili olduğu için daima serindir.

ADRASAN KALESİ

Adrasan’ın sınırlarında yer alan Adrasan Kız Kalesi, bir diğer adıyla Adrasan Kalesi, görülmeye değer tarihi bir yapıdır. Türkler, Alanya’yı fethettikten sonrasında Adrasan merkezli bir Iğdır ili kurmuşlardır. Oğuzlar’ın Iğdır Boyu Üçok Kolu buraya yerleşmiştir. Adrasan Limanı’nın kuzeyinde Kız Kalesi, Çakmak Mahallesi’nin arkasında ise Oğlan Kalesi inşa etmişlerdir. Bu iki kale savunma amaçlı yapılmıştır ve günümüzde Kız Kalesi, Adrasan Kalesi’nin 30 metre yukarısında bulunmaktadır. 

LİKYA YOLU

Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu, Adrasan’dan da geçtiği için önemli bir yürüyüş rotasıdır. Likya Yolu, ismini geçmişte Likyalıların bu bölgede yaşamasından almıştır. Türkiye’nin uzun mesafeli ilk yürüyüş yolu olan Likya Yolu, 2015 yılında 509 km iken, yeni eklenmiş olan rotalar ile birlikte 535 km’ye kadar ulaşmıştır. Üzerinde 20’den fazla parkur mevcut olan ve bu parkurlar içerisinde Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi ve Yediburunlar gibi turistik mekanlar ile Çıralı, Patara, İztuzu gibi plajlar da yer almaktadır. 

GELİDONYA FENERİ

Kumluca ilçesinin Karaöz sahil kasabası sınırlarında bulunan Gelidonya Feneri, Likya Yolu üzerinde bulunmaktadır. Gelidonya Fener’i, Teke Yarımadasının uç noktasındaki Gelidonya Burnu’nda konumlanmaktadır. Gelidonya Burnu’na aynı zamanda Taşlık Burnu veya Kırlangıç Burnu da denilmektedir. Denizden 227 metre yükseklikte dik kayalar üzerine inşa edilmiştir. Gelidonya Fener’i 1936 yılından bu yana kadar, sert doğa koşullarına rağmen hala denizcilere yol göstermektedir. Türkiye’nin en yüksek deniz feneri olma özelliğini taşımaktadır. 

MUSA DAĞI

Adrasan ve Olympos’u birbirinden ayıran Musa Dağı, macera sevenler ve trekking tutkunlarının adresidir. Henüz keşfedilmemiş antik kalıntıları bulundurmasından dolayı, kesinlikle gezi listenize eklemelisiniz. Likya Yolu’nun güzergahında yer alan Musa Dağı, hem doğa zenginliği hem tarih açısından harika noktalardan biridir.